Zug United: sezona v plném proudu

Ačkoliv jsem do Švýcarska přijel v lednu (viz. Zug United – můj nový klub) a naskočil do rozjetého vlaku směr playoff, počítám sezónu 2019-20 na lavičce týmu nejvyšší soutěže Zug United jako první . Prostě od začátku, jak má být.

foto: Michael Peter, Zug United 2019-2020

Tým prošel hned několika změnami. Asi nejvýraznější byla na postu trenéra. Nejprve u týmu skončil, těsně před tím než jsem do Švýcarska přijel, Radim Cepek, který mě sem pozval. Do konce sezony pak tým vedl asistent Sascha Rhyner, v ČR trenér ženské florbalové repre. Musel jsem si tak za krátkou dobu vybudovat důvěru u nového trenéra. To vyšlo a já jsem mohl naskočit no nového ročníku NLA, nejvyšší ligy jako fyzioterapeut.

Spolu s ní přišel i nový trenér, Švéd Nicklas Hedstal, se zkušenostmi z nejvyšší švédské SSL. Týmu okamžitě přinesl spoustu entuziasmu, vysoké cíle, nový tréninkový standard, ale zároveň i obratný způsob, jak si pro sebe nový tým i vedení získat. Pro klub jako takový je velkým vkladem do  budoucnosti.

(foto: Michael Peter, zleva:  Simone Baratin – trenér golmanů, Nicklas Hedstal, Sascha Rhyner)

Zug opustila největší hvězda, která ho uvedla na florbalovou mapu světa. Billy Nilson dovedl tým do nejvyšší soutěže, vyhrál soutěž Topscorer (nejvíce kanadských bodů za sezonu) a po třech letech se vrátil do domovského Siriusu (Uppsala). Zug se ale s touto ztrátou vyrovnal dobře. Vlajku střelce převzal Andreas Dahlqvist a role leadera se ujal nově příchozí Emil Julkunen z konkurenčního Grasshopper Zürich (GC). Novým kapitánem se stal Tim Mock, reprezentant do 23let, který ukazuje, jakou cestou se klub vydává a že v budoucnu bude usilovat o přední příčky.

(tabulka Švýcarské NLA po 9 kolech)

Zajímavostí pak je také to, že celý klub letos obléká relativně novou značku na poli sportovního týmového oblečení – CRAFT. Jako například finská florbalová nebo švédská házenkářská reprezentace. Já osobně CRAFT používám už dlouho na outdoorové sporty a jako funkční oblečení a jsem maximálně spokojený. Co se týče týmového oblečení, tak mě zatím úplně nepřesvědčili. Design je výborný, ale funkce a pocit z nich se s outdoorovými věcmi nedá srovnat.

I když se tým zatím pohybuje v podobných vodách středu tabulky jako loni, výkony některých švýcarských hráčů přitahují pozornost. Například reprezentačního trenéra Davida Janssona, který k nám přijel minulý měsíc na scouting a přednášku pro hráče. Toto je pro Zug velký krok. Zejména proto, že ještě nedávno hrál druhou nejvyšší NLB a také proto, že je leckdy kritizován pro větší počet zahraničních hráčů. Přes to se ale zdá, že klub jde dobrou cestou.

To potvrzuje i nominace obránce Calle Kostov-Bredberga na EFT ve Finsku do švédských národních barev. Stejně tak jako účast Tima Mocka a Severina Nigga v U23 Švýcarské repre. Dodatečně pak minulý víkend hrál Andrea Menon poprvé pod italskou vlajkou.

foto: Michael Peter, zleva: T. Mock, E. Julkunen, A. Dahlqvist, C. Kostov-Bredberg

Po pomalém sehrávání nového týmu na turnaji v Praze a Švédském Falunu jsme hned v prvním kole dostali tvrdou lekci od Tigers Langnau. To nás ale probralo a dokázali jsme čtyři zápasy v řadě vyhrát, často obratem v poslední třetině nebo prodloužení. Zastavily nás až prohry s GC a Willerem, který hraje špičkový evropský florbal. a proti kterému jsme byli bez šance. Před přestávkou se nám bohužel nepovedlo porazit Köniz, který nás, stejně jako v playoff rozebral a po první třetině (0:5) nebylo o co hrát. Snad jen o čest.

K zápasům na svůj Instagram píšu komentáře. Můžete je sledovat kliknutím zde nebo logo IG.

Zugu se letos daří i v poháru, na který se v letošní sezoně soustředí, a ve kterém poprvé ve své historii postoupil do čtvrtfinále. Stalo se tak v dramatickém zápase proti Waldkirch – St Galen, navíc po prodloužení. Osud utkání vzal do svých rukou Adrian Furger, který netradičně nastoupil v útoku a odměnil se hned 4 brankami. Vyrovnávací před koncem i vítězné v prodloužení. Proti WaSa to letos umíme, vyhráli jsme s nimi už 3x. Více si můžete přečíst zde (v němčině) nebo kliknutím na fotku.

Foto: Michael Peter, Zug United – UHC Waldkirch St Gallen , 9 : 8 po prodloužení, A. Furger

Nyní, po reprezentační přestávce máme hned několik týmů ze spodní části tabulky: UHC Thun, Ad Astra Sarnen, HC Rychenberg nebo Tigers Langnau, kterým dlužíme odplatu ze začátku sezóny. V cestě do semifinále poháru se potkáme o nadcházejícím víkendu s Basel Regio, kde hraje můj bývalý parťák ze Sparty Praha Ondra Svatoš. Na tenhle souboj se těším!

V dalším článku budu psát o mojí roli fyzioterapeuta v týmu. Mám více kompetencí, než dříve v Čechách. Nejen jako fyzioterapeut a dál než v místním klubu. Kdo by rád článek měl hned z první ruky, napište mi svou e-mailovou adresu na fyzio@jakubhemr.cz. Pošlu vám ho mezi prvními.

Jsem zkušený fyzioterapeut a specializuji se na poranění dolních končetin a páteře. Pomáhám lidem na cestě k uzdravení a návratu do aktivního života bez omezení. Podívejte se na můj příběh>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.