Jakub Hemr Fyzioterapeut

Zug United: Víc než fyzioterapeut

druhou sezonu kryju záda týmu z centrálního Švýcarska – Zug United v nejvyšší soutěži florbalu. Za necelý rok tady jsem si zkusil spoustu různých funkcí ať u mládeže či dospělých týmů. Fyzioterapeut, kondiční trenér, specialista na regeneraci, motivátor na lavičce, zdravotník.

foto: Michael Peter

V letošní sezoně moje role u klubu je v první řadě zajištění zdravotní stránky u A-týmu mužů. Třikrát týdně jsem s týmem. Pravidelně v pondělí mám na starosti „fyzio a regeneraci“. Kdokoliv je po víkendu zraněný, má možnost přijít ke mně na terapii nebo pro radu. Chodí ke mně nejen kluci z A týmu, ale i z mládeže. Většinou na fyzio, ale někdy i na regeneraci.

Máme k dispozici elektroterapii – příruční přístroj Compex nebo vibrační regenerační terapii Matrix. Pokud byl náročný víkend, je mojí rolí pak regenerační trénink týmu – výklus, případně lehký trénink a závěrečná relaxace ve wellness. Hráči tu mají optimální možnosti, jak se po zátěži kvalitně připravit na tréninkový týden.

Čtvrteční trénink je zejména přípravou na nadcházející herní víkend. Během něj se starám především o závěrečnou část – cooldown. Tedy zklidnění, protažení, regeneraci s masážními válci a také doladění zdravotního stavu hráčů před zápasem při individuální fyzioterapii.

Na svém Instagramu pravidelně zveřejňuji aktuality z klubu i  své práce. Sledovat ho můžete tady.

Mám na starosti předzápasovou přípravu

Jako fyzioterapeut pod švédským trenérem mám i další úkoly směrem do kondiční části a rozcvičení. Pokud jsem na tréninku, vedu úvodní část – warm up. Mám od trenéra volné ruce. Rutina a stereotyp se u nás nekoná, často rozcvičení měníme. Opakem jsou zápasy. Po domluvě s hráči jsme zavedli poměrně jasnou předzápasovou přípravu. Rozehřání venku či v hale, a pak už aktivace svalů, dynamický strečing, atletická a explozivní cvičení.

Taková role pro mě není nic nového, protože ve stejném duchu jsem pracoval v reprezentaci U19 pod Jirkou Jakoubkem.  Sám nejsem typ fyzioterapeuta, co čeká, než se něco stane, a rád se aktivně podílím na průběhu tréninku/zápasu. Takto mi to vyhovuje.

Během zápasu pak řeším zejména zdraví hráčů, akutní zranění i dávkování herního času, pokud je to potřeba. Mezitím stíhám hecovat tým. Zápasy prožívám emotivně, jako bych hrál. A to je také jedna z věcí, za co mě tu oceňují.

foto: Michael Peter

Po zápase je mým úkolem cooldown v podobném duchu jako jsem popisoval výše. Jen navíc přidáváme venkovní výklus. Je na mně, abych našel pro hráče vhodnou polohu pro zklidnění jak po fyzické, tak po mentální stránce, ale zároveň je udržel soustředěné na regenerační část. Ne vždy se to daří. Někteří z nich se vidí už doma a důležitost takového zakončení podceňují. Je to otázkou individuálního přístupu.

Hráči si většinou dříve či později uvědomí nutnost pravidelné péče o své tělo. Když jste čtyřikrát týdně na hřišti, pátý trénink musí být regenerační. Třeba fyzio, masáž, doplňkové sporty, wellness. Jinak to dlouhodobě nepůjde.

Vzpomínám na MS v Rize, kdy kluci z české repre, ostřílení borci, na lehátku večer při fyzio skuhrali. „Kubo, kdybych věděl dřív, že mě takhle bude ve třiceti po zápase bolet, začal bych strečovat už ve dvaceti. Tehdy jsme se tomu jen smáli a teď je pozdě,“ říkával reprezentační kapitán.

V realizačním týmu nám to klape

V Zugu oceňuji například i spolupráci ohledně zdraví s ostatními členy realizačního týmu a lékařem. Ten je k dispozici po víkendu pro hráče, kteří jsou zranění a je u nich potřeba vyloučit nějakou závažnější příčinu. Osobně mám v tomto poli velké kompetence a očekává se ode mě, že stanovím míru zatížení pro hráče při návratu po zranění. S tím samozřejmě přichází i zodpovědnost za optimální nastavení takového procesu.

Podobné je to s externími kondičními trenéry, kteří mají svoje specializace a kteří nám tuto oblast oustsourcují.  Pravidelně jednou týdně s nimi mají hráči Zug United společný silově-explozivní trénink. Dále pak s nimi mohou pracovat individuálně. Pracují tu se zajímavými metodami, moderní technologií nebo švýcarským vynálezem SensoPro, o kterých budu psát později.

Největší problém máme s kotníky

Již před sezonou jsem psal o tom, co může florbalový tým potkat na delších cestách. Co se týče typických úrazů, jsme běžný florbalový tým. Největší problémy máme s kotníky. A tak zde využívám své zkušenosti, které jsem již dříve sepsal do e-booku. Hodil by se mi tu v němčině, mohl bych ho rozdávat hráčům na potkání. Jazyk po roce na zvládám dobře a na všem podstatném se domluvím, ale přeložení knihy do němčiny je zatím v nedohlednu. Zatím.

Běžné jsou také problémy se zády, na které jsem zvyklý a umím s nimi dobře pracovat. Novinkou jsou ale „fotbalová “ třísla. Takzvané adduktory tu trápí hned několik lidí. Skoro se divím, že to v českém prostředí nebylo takové téma. A tak je na mně zavést pravidelný preventivní program právě na třísla. Podobně problematické je to se zadními stehenními svaly – hamstringy. Stejně tak jako třísla jsou často otázkou nevhodného dávkování frekvence a intenzity tréninku. Zkrátka přetrénování.

V letošní sezoně mám v Zugu ještě jednu, úplně novou roli. Klub mi svěřil správu Instagramu, konkrétně Stories během zápasů. Instagram vedeme v němčině/angličtině. Podívejte se na něj >>. Snažím se ve Stories zachytit průběh zápasu očima nejbližšího okolí týmu. Za takovou zkušenost jsem vděčný. Navíc má náš Insta přes 3500 followerů. I to je zodpovědnost.

foto: Michael Peter

V klubu se mi povedlo vybudovat respektované postavení. Nejsem jen fyzioterapeut, co léčí zranění. Ale i člen týmu, který dodává energii, když se nedaří, a dobrou náladu nebo motivaci, když je potřeba. Na tréninku i zápase s hráči žiju a oni to vnímají. Čas od času pak přijdou promluvit o věcech, které se v týmu probírají a moc se ven nedostanou. Jsem někdo, na koho se můžou spolehnout a s důvěrou se na něj obrátit. Toho si vážím. Na můj profil na klubových stránkách se můžete podívat zde >>.

V letošní sezoně se nám daří. Atmosféra v týmu je dobrá. Prohráli jsme jen čtyři utkání z dvanácti a držíme třetí flek v tabulce. Navíc jsme v poháru postoupili do semifinále. Už to je historický úspěch klubu. Liga je ale extrémně vyrovnaná. 8 klubů se pere o 6 míst do playoff. Prohrát můžeme s každým. Zápasy ze švýcarské NLA můžete sledovat zde live a zdarma tady >> .

Jsem zkušený fyzioterapeut a specializuji se na poranění dolních končetin a páteře. Pomáhám lidem na cestě k uzdravení a návratu do aktivního života bez omezení. Podívejte se na můj příběh>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.