Robot fyzioterapeutem

K zajímavým úvahám mě přivedlo video německé firmy Kuka AG, která zásobuje automobilový průmysl svými roboty. Tentokrát z její dílny vypadl robot na pohybovou terapii. A tak i já, fyzioterapeut, stojím před otázkou. Nahradí mě?

 

This rehab robot helps patients while the medical staff is busy

This rehab robot is the future of physical therapy

Geplaatst door In The Know Innovation op Woensdag 10 juli 2019

 

Bylo by jednoduché jen video lajknout a jít dál. Jsem rád, že jsem to neudělal a dal si chvíli přemýšleního. Každý, kdo se zajímá o svou pracovní budoucnost na takové téma nejspíš už narazil. Jsou profese, které lze zastoupit hůře, než ty jiné. Předpovědi expertů pro mě vychází vesele. Ostatní specialisté ve zdravotnictví mají „index nahraditelnosti“ 0,011. (dle článku zde). Znamená to zhruba, že je 11% pravděpodobnost, že se tak stane.

Mám to ale štěstí, moje práce asi zrovna jen tak nahradit nepůjde. Nejde jen snad o to, že je profese vysoce kvalifikovaná, různorodá a řeším celou škálu všelijakých situací. Jde hlavně o to, že lidi za mnou přichází, protože jsem člověk, vnímám jejich potřeby, soucítím s nimi, naslouchám jim nebo je umím rozveselit. A zároveň jim pomáhám vyřešit jejich obtíže.

Ano, během své praxe jsem používal různé poloautomatické roboty ke zlepšení zdravotního stavu pacientů. Nejvíce v pražské Střešovické nemocnici na ortopedii k rehabilitaci ramen a kolen po operacích. Novou kapitolou bylo ARO – intenzivní péče, kdy jsme pacienty v posteli „posadili“ na kolo. Přístroj, který „šlapal“ za ně a oni pohybovali nohama jako na kole. A to i v bezvědomí. Ten mě mě hodně ulevil a pacientům pomohl. Vůbec zajímavým a komplexním přístrojem je Lokomat, který má i v ČR několik zařízení, který pacienty sofistikovaně učí znovu chodit. Na dalšího zajímavé robota jsem narazil při rešerši webu pro tento článek. Ten mě hodně překvapil. Věřím, že i vás.

A další novoty samozřejmě i k nám ještě přijdou a jako každá profese, i fyzioterapie bude muset jít s dobou. Já třeba už teď přesouvám část svojí práce do online prostředí, abych mohl pomocí více pacientům, než stihnu za jeden pracovní den v ordinaci. Buď prostřednictvím svého e-booku zdarma: Akutní zranění kotníku: 5 tipů pro rychlejší uzdravení. Anebo nabízím fyzioterapeutické online konzultace přes videohovor. Nevěřili byste, jak to funguje.


Některé aspekty mojí práce robot může převzít. A budu dokonce rád. Nicméně důvod, proč si moji pacienti opět vyberou mě, je zřejmý. Jsem člověk, Jakub Hemr. A jako lidi své pacienty beru a tak se k nim i chovám. Nevěřím, že toto robot dokáže. Nevidím své pacienty pouze jako kostry s klouby. Nepřemýšlím jen nad jejich zkrácenými vazy a šlachami bez ohledu na ostatní faktory.

Moji klienti mají emoce. A ty ovlivňují, jak se sami hýbou a zda je něco bolí. Já s tím pracuju, využívám toho, respektuju to. Když někdo přijde s nechutí, má špatný den za sebou, můžeme cvičit dokola tisíckrát a já nic nezměním, dokud se mu nebude chtít a bude se cítit přinejmenším neutrálně. Pokud bych to nerespektoval, poruším náš důvěrný vztah anebo bych mohl dokonce ublížit. A tam pak veškerá společná cesta končí. Nevěřím, že toto lze robotovi naprogramovat.

A tak jsem v suchu, s rukama v kapsách.

Roboti? Ne, strach nemám.

Jsem člověk a ke svým klientům se jako k lidem chovám. A také proto se vrací.

Jsem zkušený fyzioterapeut a specializuji se na poranění dolních končetin a páteře. Pomáhám lidem na cestě k uzdravení a návratu do aktivního života bez omezení. Podívejte se na můj příběh>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.