Swiss Know How: 4 Mýty o artróze


Švýcarsko, kde nyní žiju, je známé také jako země s vynikající zdravotní péčí. Jedno z přání, které jsem měl, když jsem do Švýcarska odjížděl, bylo přenést alespoň část místního know-how do Čech a tím pomoci lidem, které nemůžu „doma“ vidět osobně. Tento článek o artróze je prvním ze série „Swiss Know-How“, sdílení nejlepších zkušeností a postupů. Přináším volně přeložený text z časopisu Physiomagazin, který zde vydává pro pacienty PhysioSwiss – organizace sdružující fyzioterapeuty. Článek byl původně uveřejněný na podzim 2019.

Mýty o Artróze

Problémy spojené s opotřebením kloubů, medicínsky nazývané „artróza“ postihují především kolena a kyčle. Mylné představy o artróze jsou zcela běžné a způsobují, že se mnoho pacientů chová nesprávně. Ve výsledku se jejich kloubní problém může i zhoršit. Čtyři mýty o artróze.

Mýtus 1: Při artróze se musí kloub šetřit

Špatně!

Opak je pravdou: méně pohybu a zatížení jde ruku v ruce s dalším rozpadem kloubní chrupavky. Dokonce ani lehký běh nezhoršuje u (osteo) artrózy strukturu kloubů. Je dokonce pravděpodobné, že se bolest sníží a funkce zlepší. Pohyb a specifická cvičení mají pozitivní účinek.

Mýtus 2: Čím hůř vypadá "RTG", tím větší jsou obtíže

Špatně!

Pouze 50% lidí s viditelnou osteoartrózou na zobrazovacích vyšetřeních RTG / MRi mají obtíže. Pro terapii není zobrazovací vyšetření rozhodující. Avšak bolesti a příznaky pacientů ano.

Mýtus 3: Konzervativní terapie je neúčinná

Špatně!

Základem úspěšné konzervativní (neoperační) terapie je vhodná výživa, cvičení, životní styl a edukace (vysvětlení pacientům). Cvičení zmírňují bolest a zlepšují funkci, například chůzi po schodech. Fyzická aktivita má také pozitivní vliv na tělesnou hmotnost, kardiovaskulární systém a náladu. Léky a manuální terapie přijdou na řadu až později.

Mýtus 4: Umělý kloub je nevyhnutelný

Špatně!

Známky opotřebení se vyskytují u každého člověka, vypadají odlišně a i jejich průběh je různý. Konzervativní terapie funguje dobře. Mnoho lidí se nikdy nedostane do bodu, kdy má náhrada kloubu smysl. 

Původní článek v němčině, jehož autorkou je Brigitte Casanova si můžete stáhnout zde. Doplňující fotografie jsou pouze ilustrativní a pochází z mého osobního archivu.

Můj osobní doslov

Celý článek mi mluví z duše. Moje terapeutické zkušenosti s artrózou u mých pacientů jsou rozsáhlé. Díky fyzioterapii jsme společně s pacienty již mnoho operací odvrátili a zlepšili kvalitu života. Spoustu dalších pacientů jsem na operaci připravil a další po ní rozcvičil. S některými jsem byl dokonce na operačním sále.

V Čechách jsou bohužel výše zmíněné mýty velkou překážkou, proč u mnohých situace zajde tak daleko, že jiná varianta, než operace nepřinese potřebnou úlevu a lepší kvalitu života. Přílišná obezřetnost a odlehčování vede k tomu že „svaly postižený kloub neodlehčí“ a váha těla postupně chrupavku ničí. Naopak specifický cvičební program založený na posilovacích cvičeních s postupným zvyšováním zátěže je jednoznačnou volbou. To by měli pacienti požadovat od svých lékařů a fyzioterapeutů a takový postup s nimi konzultovat.

Je také prokázané, že snížení tělesné hmotnosti už o 5% může výrazně ulevit pacientům, kteří mají nadváhu a kteří mají bolesti spojené s artrózou kolenních nebo kyčelních kloubů.

Ad bod č. 2: Nenechte se vystrašit tvrzením o artróze ve vašem kloubu. Rozhodující jsou vaše případné obtíže, ne co na obrázku vidí někdo další. Opotřebení je normální jev. Nepodléhejte nepříznivým zprávám a aktivně svůj případný problém včas řešte s odborníkem. Výživa, cvičení, životní styl. Pod to se podepisuju.

Na podzim jsem napsal příspěvek na Facebook o artróze v kyčli. Podívejte se, co se dá i potom s novou kyčlí dokázat!

Přenesená bolest „od zad“

Jedním z důvodů bolesti kloubů imitující artrotické bolesti mohou být skryté blokády v páteři. Díky vhodnému vyšetření a terapii dokáže školený fyzioterapeut nebo lékař odhalit původ problému mimo místo bolestí. Já sám jsem proškolený a mám vynikající zkušenosti s MDT – Mechanickou diagnostikou a terapií v Čechách známou jako Metoda McKenzie. Pro mě jednoznačně první volba k vyloučení obtíží v kyčli či koleni způsobených problémem v páteři. Více se o této metodě můžete dozvědět zde a vyhledat trénovaného odborníka ve svém okolí.

 

 

Vysvětlivky:

RTG: Rentgenové zobrazovací vyšetření

MRi: Zobrazovací vyšetření pomocí magnetické rezonance (z anglického Magnetic Resonance Imaging)

Jsem zkušený fyzioterapeut a specializuji se na poranění dolních končetin a páteře. Pomáhám lidem na cestě k uzdravení a návratu do aktivního života bez omezení. Podívejte se na můj příběh>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.