MŮJ PŘÍBĚH

NEŽ JSEM ZAČAL POMÁHAT OSTATNÍM,  MUSEL JSEM NEJDŘÍV ZAČÍT U SEBE.

Moje jméno je Jakub Hemr. Jsem fyzioterapeut a pomáhám lidem při poranění dolních končetin a páteře. Jsem průvodcem lidí, kteří mají za sebou úraz či operaci a chtějí se vrátit do aktivního života v plné míře. Výborně znám proces hojení, práci s bolestí či otokem a postupným zatěžováním.

Znám totiž ty zranění na vlastní kůži, stejně tak jako nesnadnou cestu zpět.

Pomáhat lidem zlepšit zdraví se stalo mou vášní. Kdykoliv slyším o zdravotních problémech, hned přemýšlím, jak z toho ven.

Od intenzivního treninku ke zraněním

Na začátku mého příběhu ale nebylo všechno zdaleka tak růžové. Na střední jsem intenzivně sportoval, basketu jsem věnoval většinu času. Denně jsem byl v tělocvičně, někdy i v brzo ráno. Přílišné soustředění na výkon moje tělo nesnášelo dobře. Nejprve to byla častá podvrtnutí kotníku, zlomeniny nohy. Nedoléčená zranění mi nevadila, hlavně honem rychle zpět do tréninku.

Bylo jich tolik, že se moje noha sama nedokázala vrátit do původního stavu. Přesně si pamatuju větu lékaře:

   »»»   Máš nohy jak čtyřicetiletý chlap po sportovní kariéře   «««

Bylo mně šestnáct. Rozvolněný kotník doktor přikázal na několik týdnů zasádrovat, aby zatuhl. Na moje otázky na cviky, které by posílily kotník a jeho pevnost, suše konstatoval, že vazy se posílit nedají. Sádra však pomohla.

Tělo jsem stále neposlouchal a problémy nepřestávaly. Naopak, přesunuly se a zhoršily. Na začátku sezony jsem si přetrhnul přední zkřížený vaz kolene oslabené nohy. Žádný z lékařů nepoznal závažnost mého úrazu. Já jsem mezitím z plného tréninku a špičkové fyzické formy seděl v hledišti s berlemi. Nikdo mě nedokázal nasměrovat ke zlepšení, zranění se mi stále vracelo a já při zatížení odcházel s podvrtnutým kolenem a bolestí.

Zklamání

Sport pro mě byl vším. Byl jsem Basketbalista a bez sportu jsem byl Nikdo. To, že musím chodit o berlích, nevadilo, na to jsem byl zvyklý. Ale když jsem byl déle bez pohybu, neměl jsem svou obvyklou veselou náladu. Svoje postavení mezi ostatními jsem si vybudoval díky úspěchům na hřišti. Teď jsem hrát nemohl. Bylo to frustrující. Trvalo ještě dvě sezony, než jsem se dostal k lékařům - odborníkům a vrátil se k basketu.

Ale ani po úspěšné operaci nešlo vše snadno a návrat trval dlouho. Měl jsem jen velmi málo informací jak postupovat. V klubu jsme neměli trenéra, který by mě dokázal provést speciálním tréninkem zpátky k plnému výkonu. Nevěděl jsem, co si můžu s kolenem dovolit. Psychický blok a obavy z dalšího zranění mě brzdily a já se už nikdy nedokázal vrátit na předchozí úroveň. Kvůli svému kulhání jsem si vyslechl mnohé vtipy. Ze snů o nejvyšší soutěži nezbylo nic.

Fyzio: nový životní směr

Až při takovém závažném zranění mě lékař odeslal k fyzioterapeutce. A nestačil jsem se divit, co všechno šlo zlepšit. Stabilitu, sílu, koordinaci, odraz, tejpování a mnoho dalšího. Zprvu jsem byl naštvaný, že mě měli poslat na fyzioterapii dříve.

Časem mě však začal zajímat celý proces zlepšování. Navíc jsem byl ve věku, kdy jsem si volil vysokou školu. Do té doby jsem si sám sebe nedokázal představit v žádném povolání. Až fyzioterapie mě zaujala. Došlo mi, že bych chtěl lidem pomáhat k uzdravení. Zároveň mně lákalo zůstat ve sportovním prostředí, které mi bylo důvěrně známé.

Touha po informacích mě vedla dál

Vystudoval jsem fyzioterapii na Karlově univerzitě, Fakultě Tělesné Výchovy a Sportu. Bylo to náročné a dnes jsem rád, že sem si dal pak po škole několik let pauzu. Vrátil jsem se k řemeslu s větší chutí, než před tím. Navíc se smělým plánem:

»»»   Jednou budu fyzioterapeut slavných Los Angeles Lakers   «««

Vzdělával jsem se dál, chodil na specializované kurzy, včetně zahraničních. Mluvil s lékaři a leckdy jsem se dostal i na operační sály a viděl, jak zákroky probíhají. Četl si články sportovců, jak cvičí preventivě proti úrazům. Sledoval videa „behind the scene“ zraněných hvězd a zkoumal, jaké moderní postupy používají. Z mého povolání se stala vášeň.

Moje osobní zkušenosti s takovými zdravotními problémy mně pomáhají pacienty lépe léčit. A víc než to.

Porozumět tomu, co prožívají. Pochopit, proč jsou někdy ztracení, i když já tam tu cestu vidím. Znám ten pocit, když po operaci kolene je návrat do zápasu tak daleko, že se ani nechce člověku začít. Pamatuju si tu bezmoc z pátého podvrtnutí kotníku i s nohou ve sportovní ortéze. 

Všechny tyto nasbírané informace jsem uplatnil v péči o sváteční ale i vrcholové sportovce včetně reprezentantů a rád je budu sdílet i s vámi.

Svoje know how teď nabízím dál

Svoje znalosti teď nabízím prostřednictvím e-booku a svojí facebookové fanpage všem aktivním pacientům, kteří mají za sebou úraz nebo operaci na dolních končetinách či páteři. Pomocí strukturovaného plánu své klienty provedu procesem uzdravení a společnou prací dosáhneme maximálního možného výsledku.

Co dělat při zranění kotníku

Stáhněte si zdarma můj e-book:

Akutní zranění kotníku: 5 tipů  pro rychlejší uzdravení