Fyzioterapie Online: nový trend

Koronavirová pandemie nastavila naší společnosti upřímné zrcadlo. Dříve zavedené pořádky se staly během několika týdnů křehkými. Stejně tak moje práce v ordinaci i klubu. Nečekám, až to přejde. Hledám si novou cestu, jak nabídnout svoje znalosti v online prostředí. Po 2 týdnech úvodního provozu jsem víc než spokojený. Funguje to na výbornou a baví mě to.

fyzioterapie online Jakub Hemr

Fyzioterapeut léčí rukama, to je běžné vnímání veřejnosti. Psal jsem o tom již dříve v článku Příliš šikovné ruce fyzioterapeuta. Dle mých zkušeností, je to ale jen jedna z možností. Prošel jsem dvouletým výcvikem v MDT – McKenzie metodě, ta je převážně bezdotyková a velmi efektivní. Propracovaný systém diagnostiky, průběžných testů a léčebného plánu umožňuje pomoci na dálku.

Já sám se již v online světě vzdělávám. Studuju kurzy od zahraničních lektorů, ke kterým bych se jinak složitě dostával. Naposledy třeba britský kurz o zraněních a léčbě hamstringů (zadních stehenních svalů) mi dal spoustu nápadů na preventivní cvičení. Další na téma prevence zranění kotníku a nohy mám v plánu příští týden. Také jsem se účastnil kurzu Jak co nejlépe léčit pacienty v online prostředí, a díky tomu vám můžu mnohem lépe pomoci.

Online výhody

Online prostředí přináší spoustu výhod. Úspora času je jednou z hlavních. Kolik času uběhne, než dorazíte ke svému fyzioterapeutovi a zpět?

Sociální odstup, v dnešní době téměř povinný, je zde stoprocentně naplněn.

Dle technického vybavení je možné konzultaci nahrát a zpětně si ji pustit. Vy i já zapomínáme, to je běžné.

Flexibilita při hledání termínu je z mé zkušenosti mnohem vyšší při elektronické komunikaci, než klasické osobní. Speciálně v mém kalendáři je ještě nějaký prostor pro nové klienty.

Zkušenosti s fyzioterapií online

Nezačínám na zelené louce, naopak. Již dříve jsem radil svým spoluhráčům po mailu, konzultoval s pacienty přes videohovor, pomáhal kamarádům přes půl světa. Dnes to ze Švýcarska do Čech ani jinak nejde.

Například s Honzou jsem před pár měsíci konzultoval jeho bolesti krku a vyléčil ho, i když byl v Kanadě. To, že je na druhé straně světa, jsem se dozvěděl až později. Přečíst si jeho recenzi můžete níže. Fyzio online nezná hranic. A to se vám v dnešní koronavirové době bude náramně hodit. Bez osobní návštěvy vám můžu sestavit cvičební program na míru a ulevit vám od obtíží.

Nyní mám za sebou již dva týdny úvodního provozu, kdy jsem odladil technické detaily a zahájil online terapie s množstvím klientů s bolestmi zad, po operacích či úrazech. A jsou nadšení. Nemůžou chodit na klasickou osobní fyzioterapii, a tak se obrátili na mě. Léčit někoho přes video by dříve mnoho lidí nenapadlo. Dnes to je realita s velmi dobrými výsledky.

Moje služby jsou samozřejmě také z oblastí mojí specializace – sportovní fyzioterapiezranění dolních končetin. Pokud vás zajímá jak zlepšit stabilitu kotníků nebo kolen, nebo předejít svalovým zraněním nohou, mám pro vás cílené cviky a vyzkoušené preventivní programy. Už dnes posílám preventivní programy nebo posilovací cvičení mému florbalovému týmu Zug United.

V Čechách běží skvělá vlna solidarity a sousedské výpomoci. Šití roušek, nakupování potřebným, úpravy výroby na nedostatkové zboží, vývoj nových pomůcek v rekordní době. Přemýšlel jsem, jak můžu pomoci já a aktivně tak přispět společnosti doma v Čechách. Třeba přímo vám a vašim problémům. V době, kdy nemůžete docházet na běžnou fyzioterapii, můžu svoje dovednosti poskytnout v „nevirovém“ online prostředí.

 

Průběh fyzioterapie online

Konzultace online se v zásadě svým průběhem příliš neliší od klasické osobní návštěvy. Před terapií mi zašlete krátký popis vašich problémů, případně i zdravotnickou dokumentaci, abych se mohl dobře připravit. Na smluvený termín si zavoláme na Skype. První konzultace trvá 30-60 minut, další pak podle potřeby. Ideální vybavení je chytrý telefon se Skype (aplikace se dá za pár sekund stáhnout), stojánek na telefon, případně sluchátka s mikrofonem pro dobrý přenos zvuku. Klidné prostředí, oblečení na cvičení a karimatku na zemi, židli na sezení i cviky. Nabitý a funkční telefon a dobré připojení je samozřejmostí.

Je již dopředu jasné, že hlavní podmínkou úspěchu bude moje diagnostika, léčebný plán – cvičení a preventivní opatření. Jakmile je plán sestaven, leží velká část zodpovědnosti za výsledek ve vašich rukou. Nelze se tedy spoléhat na moje šikovné ruce fyzioterapeuta, kouzlit v tomto smyslu na dálku opravdu neumím. Stejně tak neposílám energii.

Po dvou dnech po vás budu chtít krátkou zprávu o průběhu léčebného plánu a podle výsledku si domluvíme další konzultaci na případnou úpravu plánu.

Online bezpečnost

Pro terapii nedoporučuji telefonovat na veřejnosti nebo z veřejných zařízení. Skype je bezpečný pro přenos citlivých medicínských údajů. Data, která mi zašlete, ukládám na externí USB disk a chráním ho dále před zneužitím, stejně tak jako vaše osobní údaje, které odpovídají pravidlům GDPR. Moje prohlášení na toto téma si můžete přečíst zde.

Očekávání

Stejně jako u běžné návštěvy, očekávám od vás zodpovědnost, angažovanosti, dodržování smluvených doporučení a plánu a pravidelnou komunikaci. Je zřejmé, že moje kouzelné ruce vás z toho tentokrát nedostanou, o to více bude důležitá vaše práce doma na základě mých doporučení. Na závěr našich konzultací vás požádám o zpětou vazbu a o referenci.

Kontakt

Pokud vás možnosti fyzioterapie online zaujala, napište mi na fyzio@jakubhemr.cz , budu se těšit na vaše maily.

Jsem zkušený fyzioterapeut a specializuji se na poranění dolních končetin a páteře. Pomáhám lidem na cestě k uzdravení a návratu do aktivního života bez omezení. Podívejte se na můj příběh>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.